Bioart
-
Též biotechnologické umění (angl. bioart, biotech art, biotechnological art; fr. l’art biotechnologique, les arts biotechnologiques, l’art biotech).
-
Patří sem transgenová umělecká díla (alespoň tak jsou nazývána a chápána samotnými biotechnologickými umělci), na nichž tvůrci pracují společně s vědci – tedy nikoli v ateliéru, nýbrž v laboratoři.
-
Při tvorbě používají buňky, molekuly DNA, živé tkáně a živá zvířata.
-
Toto umění není založeno na reprezentaci živých, nýbrž na zasahování do přirozených genetických procesů a zákonitostí.
-
Umělci a jejich tvorba:
-
Eduardo Kac ve spolupráci s laboratoří v Jouy-en-Josas, která náleží INRA, převedl gen medúzy do DNA samice králíka, takže tato samička jménem Alba v přítomnosti UV paprsků fluoreskovala. Alba se nikdy z laboratoře nedostala, ačkoli Eduardo Kac později neúnavně bojoval za její předání do jakékoli milující rodiny, která by se o ni chtěla starat jako o svého domácího mazlíčka.
-
Další příklady viz např. diplomová práce Lukáše Hájka (Bioart), dostupná na WWW: <http://biodisplay.tyrell.hu/wp-content/uploads/2009/01/lukas_hajek_bioart2008.pdf> [cit. 28. srpna 2011].
Bioart velmi ostře kritizují filosofky Elisabeth de Fontenayová a Françoise Armengaudová a za umění jej nepovažují.
U nás jsou eticky sporná tzv. umělecká díla embryologa prof. MUDr. Jana Evangelisty Jiráska, DrSc., který fotí lidská potracená embrya, tyto fotografie leckdy počítačově upravuje a dává jim názvy jako „Ďáblové z kalifornské pláže“, „Hlava pomateného embrya“, „Přátelská embrya“ apod. (viz <http://www.cuni.cz/IFORUM-9834.html> [cit 12. ledna 2012]. Je více než pravděpodobné, že pro své konání nemá souhlas rodičů potracených dětí.
Tyto snímky sice nelze přímo zařadit do bioartu, protože nejde o genetické manipulace. Výborně však ilustrují tendenci mnoha vědců a „umělců“ zacházet s živým jako s pouhým materiálem. Jirásek se ostatně zaštiťuje tím, že „úcta k životu je lidský vynález. V přírodě nic a nikdo úctu k životu nemá.“ (viz „Věda nezná cit“, rozhovor s dr. Jiráskem, dostupné na WWW: <http://www.sanquis.cz/index1.php?linkID=art845> [12. ledna 2012]).