Pár slov o mně
Jmenuji se Olga Smolová (roz. Sodomková). Vystudovala jsem obory Francouzština na FF UK (2001) a Západoevropská studia na IMS FSV UK (2005) a Všeobecný management na IFTG VŠE (2016).
Dlouhá léta jsem vegetariánkou, několik let vyhledávám kosmetiku a drogistické zboží netestované na zvířatech, snažím se vyhýbat koženému zboží apod. Otázka vztahu člověka ke zvířatům a zejména násilí, kterého se na zvířatech dopouštíme, mi tedy již poměrně dlouho nejsou lhostejné.
Přemýšlela jsem o tom, jak bych kromě finanční podpory různých spolků na ochranu zvířat, občasné výpomoci apod. mohla na základě svého vzdělání lépe a účinněji přispět k snahám snad stále početnějších lidí o zlepšení situace zvířat a našeho vztahu k nim. Protože čtu ráda francouzskou odbornou literaturu pojednávající o ochraně a právech zvířat a protože v češtině podobné texty zrovna hojně nevycházejí, začala jsem o dílech z tohoto okruhu informovat na těchto stránkách.
Francouzský filosof Jacques Derrida v jednom rozhovoru říká: „Cítím [...] sympatii k těm, kdo se podle mne oprávněně a z dobrých důvodů bouří proti způsobu, jímž se se zvířaty zachází (co se týká průmyslového chovu, porážek, konzumace, experimentů), i když mi jejich diskurs často připadá špatně artikulovaný nebo filosoficky nedůsledný.“* Cítím to podobně. Mám velké argumentační rezervy, když se na toto téma zavede hovor - a to jak s lidmi, kteří se nad naším vztahem ke zvířatům ještě nezamýšleli, tak s lidmi v této oblasti velmi aktivními. Je to asi pochopitelné - čím je problematika komplexnější, tím hůře se hledají jednoduchá a jednoznačná řešení. Emoce, které toto téma často a hojně vzbuzuje na všech stranách, věc rozhodně neusnadňují, jakkoli jsou podle mne velice důležité.
Více informací dostupných v češtině by snad tedy mohlo alespoň trochu přispět k tomu, aby se diskurs o ochraně zvířat, popř. jejich právech, více diferencoval.
Překlady:
- Florence Burgatová Svoboda a neklid zvířecího života (Praha, Karolinum 2018).
- Jean-Christophe Bailly, Zvíře na opačné straně propasti (4 kapitoly z Baillyho knihy Le Versant animal, Paris, Bayard 2008) in Analogon, No 83 (III–2018) – Býti (se) zvířetem.
- Nicolas Delon, "Za deskriptivní zooetiku", in Časopis zdravotnického práva a bioetiky, Vol 6, No 1 (2016) (resumé stati viz zde).
- Georges Chapouthier, Zvířecí práva (Praha,Triton 2013).
(Spolu)autorsky:
- Smolová, O., "Du bon usage de l'anthropomorphisme en odorologie", in Homme nouveau, homme ancien, Autour des figures émergentes et disparaissantes de l'humain,Textes réunis par Katalin Bartha-Kovács, Róbert Karul, Andrea Tureková, Szeged, JATEPress 2019, s. 76-87.
- Smolová, O., Kos, P., Mareček, J., "Les chiens comme acteurs actifs du travail dans le domaine de l'odorologie policière", in Ostium, No 2 (2018).
- "Je to příběh lidských kontaktů" (rozhovor s Olivierem Brégérasem, vedoucím oddělení pachové identifikace při francouzském Kriminalistickém ústavu v Ecully), in Policista, No 1 (2017).
- "Great Ape Project a jeho reflexe ve Francii", in Hana Müllerová, David Černý, Adam Doležal a kol., Kapitoly o právech zvířat, Academia 2016.
- "Myši nejsou kusy dřeva", rozhovor s fr. biologem a filosofem Georgesem Chapouthierem, in A2, No 14 (2013).
*) Jacques Derrida, Elisabeth Roudinesco, Co přinese zítřek?, přeložil Josef Fulka, Nakladatelství Karolinum, Praha 2003, s. 95.