Georges Chapouthier v Praze
Před velikonocemi do Prahy zavítal Georges Chapouthier (*1945), francouzský neurobiolog a filosof.
Dlouhá léta řídil výzkum v oblasti paměti a úzkosti v Národním centru pro vědecký výzkum. Velice úspěšná byla jeho spolupráce s belgickým biologem Jeanem Rossierem na hledání souvislostí mezi stresovým zatížením a pamětí. Výsledky jejich výzkumu byly publikovány v prestižním časopisu Nature.
Coby filosof se Georges Chapouthier dlouhodobě věnuje problematice zvířecích práv. Jedna z jeho knih věnovaných tomuto tématu nedávno vyšla v češtině (Zvířecí práva, Triton 2013)
V posledních letech se Chapouthier zabývá zvířecími protokulturami a zkoumá, nakolik svědčí o kontinuitě mezi člověkem a zvířaty z hlediska etického a estetického cítění a jaké důsledky lze z této kontinuity pro náš vztah k mimolidským živočichům vyvodit.
Všechny tyto otázky a zejména otázka zvířecích práv byly rovněž tématem debatního večera ve Francouzském institutu (27. března), díky jehož vstřícnosti a sponzorství se podařilo tuto akci i pražský pobyt Georgese Chapouthiera s úspěchem zorganizovat. Velký dík náleží také prof. Ivaně Čeňkové, proděkance pro zahraniční vztahy FF UK, a dr. Tereze Vandrovcové z katedry sociologie, s jejichž pomocí bylo možné uskutečnit další Chapouthierovu přednášku, tentokrát na půdě Filosofické fakulty (28. března). Jejím tématem byly „Zvířecí protokultury a jejich důsledky pro etiku". Za podporu a pomoc s propagací obou akcí rovněž děkuji dr. Lucii Moravcové a Mgr. Barboře Večlové Bartůškové z organizace Svoboda zvířat. Obě akce byly hojně navštíveny a měly pozitivní průběh i odezvu.
Ve Francouzském institutu, 27. března 2013
Foto Milena Fučíková
Na Filosofické fakultě, 28. března 2013
Foto Olga Smolová